Powitanie pary młodej chlebem i solą

Powitanie Pary Młodej chlebem i solą to staropolski zwyczaj, który symbolizuje dobrobyt, dostatek i trwałość związku. Rodzice, lub w ich imieniu osoby odpowiedzialne, witają nowożeńców chlebem i solą przy wejściu na salę weselną, życząc im szczęścia i powodzenia w przyszłym życiu. 

Jak przebiega zwyczaj?

  1. Przygotowania: Przy wejściu na salę weselną ustawia się tacę z chlebem (zazwyczaj bochenkiem lub bułkami), solą i kieliszkami z alkoholem (np. wódką). 
  2. Powitanie pary młodej chlebem i solą: Rodzice, lub osoby je zastępujące, wypowiadają tradycyjne słowa powitania, np.: „Witamy Was chlebem i solą, aby Wam nigdy ich nie zabrakło”. Można również zadać Pannie Młodej pytanie: „Panno Młoda, co wybierasz – sól, chleb czy pana młodego?”, na które powinna odpowiedzieć: „Sól, chleb i pana młodego, aby zarabiał na niego”. 
  3. Zjadanie chleba: Panna Młoda i Pan Młody biorą po kawałku chleba, maczają w soli i zjadają. 
  4. Popicie: Następnie piją z kieliszków z alkoholem lub wodą, według własnego wyboru. 

Symbolika:

  • Chleb: Symbolizuje dobrobyt, dostatek i miłość.
  • Sól: Symbolizuje trwałość związku i jego zachowanie od złych wpływów.
  • Alkohol: Może być symbolem przyszłego małżeńskiego życia i ich roli w nim. 

Dodatkowe informacje:

  • W niektórych regionach Polski zwyczaj może się nieco różnić, np. na Podhalu Pannie Młodej dawano chleb i sól, aby jej się darzyło w przyszłym gospodarstwie.
  • W Wielkopolsce młodzi kładli chleb i sól na piersi obok serca, okazując szacunek do Bożych darów.
  • Rytuał witania chlebem i solą to ważny element polskiej tradycji weselnej, który ma przynieść Parze Młodej szczęście i dobrobyt. 

Te i inne informacje oraz praktyczne porady ślubne znajdziecie na portalu Udanewesele.pl